-
15 minuutin pikakorjaus irrottaa karstat hidastuneesta käyttöjärjestelmästä ja tekee Windowsin käytöstä jälleen piirun verran siedettävämpää.
-
Pikkukiva vinkkipaketti yökuvaamiseen. Tosin helpoimmalla pääsee, kunhan muistaa perussäännöt: 1. pitkä valotusaika, 2. jalusta, 3. ei salamaa, 4. olosuhteisiin sopiva ISO-herkkyys, 5. vitkalaukaisin estää kuvan tärähtämisen laukaisuhetkellä.
Categories
2 replies on “links for 2006-08-10”
Suurin ISO-herkkyys voipi kyllä helposti aiheuttaa hehtaaristi kohinaakin, että kannattaa vähän funtsia. Ja myös kaukolaukaisin auttaa tärähtämiseen.
Jep, my bad. ISO-herkkyyden suhteen on tosiaan käytettävä vähän kaupunkilaisjärkeä. Etenkin jos kuvataan erittäin kirkkaita kohteita pimeässä, aiheuttaa suuri ISO-herkkyys kuvaan ikävää rakeisuutta. Korjasin tekstiä nyt vähän.
Kaukolaukaisin on kätevä, jos sellaiseen viitsii investoida. Vitkalaukaisin on lompakkoystävällisempi ratkaisu, mutta ei tietty läheskään yhtä näppärä.
Tänään olisi tarkoitus kokeilla millaisiin suorituksiin digipokkari taipuu hämärässä. Katsotaan kehtaako kuvia laittaa näytille.