V niin kuin verikosto

V niin kuin verikosto

Suosittelen. Loistava elokuva. Loistavat musiikkivalinnat. Sitäpaitsi olen nyt vähän anarkistituulella, joten vallankumousleffa kolahti täysillä. Tuolta hienoja taustakuvia ja muuta: http://vforvendetta.warnerbros.com/

Kerro kaverille:
  • Facebook
  • del.icio.us
  • Google
  • StumbleUpon
  • Digg
  • Technorati
  • Pownce

Most Commented Posts

3 Kommenttia artikkeliin “V niin kuin verikosto”

  1. Varsin bueno setti, joskaan ei nyt ihan terävintä kärkeä omasta mielestäni, muutama nahkeus tarinankerronnassa latisti. Mutta isoveli valvoo -anarkismi on aina vedonnut minuun, kuten vaikkapa Velcran musiikki ja Balen tähdittämä Equilibrium/Cubic.

    Sekä tietysti Applen 1984-mainos.

  2. Onhan Verikosto elokuvanakin ihan kelpo, mutta jää selvästi huonommaksi kuin sarjakuva. Elokuvassahan tapahtuma-aika on tulevaisuus (kaiketi 2020). Sen sijaan sarjakuvassa tapahtuma-aika on 1990-luvun loppua. Myöskin sarjakuvan synkkä ja painostava tunnelma ei ole siirtynyt erityisen hyvin kankaalle. Lisäksi loppuratkaisu on huonompi kuin kirjassa. Mutta onhan V todella coolin näköinen.

  3. The-Joel kirjoitti Huhtikuu 7. 2006 klo 11.14

    Vendetta tuli takavasemmalta, ja iski kuin Muhamed Ali parhaina päivinään. Kertakaikkiaan loistava anarkia annos! Loistavaa tavaraa :D

Ota kantaa